Dlaczego mam tą silną potliwość?

Witam. Występuje u mnie za duża potliwość, przy jakimkolwiek wysiłku, jest to najbardziej widoczne na twarzy i głowie, tak jakbym ochlapał się wodą, to według mnie nie jest normalne, jest to też wstydliwe. Proszę o poradę, jakie sobie powinienem wykonać badania pod względem potliwości, z którymi udam się endokrynologa.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

diagnostykę nadmiernej potliwości najlepiej jest rozpocząć od wykonania podstawowych badań. Oprócz morfologii krwi z rozmazem należy ocenić funkcję tarczycy (oznaczyć poziom TSH), oznaczyć poziom glukozy na czczo oraz sprawdzić parametry wątrobowe oraz nerkowe.

Z wyniki należy udać się do lekarza, który oceni wyniki i wyda dalsze zalecenia. Być może będzie konieczność poszerzenia diagnostyki, jeśli któryś z parametrów będzie niepokojący lub wymienione badania nie będą wystarczające.

Przyczyny nadmiernego pocenia się zostały opisane w jednym z naszych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie-co-moze-byc-jego-przyczyna.

Dodatkowe informacje na temat tej uciążliwej dolegliwości znaleźć można w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.