Dlaczego tak mocno się pocę w nocy?

Miesiąc temu poroniłam, od kilku dni w nocy po 3-4 razy budzę się przemoczona jakbym w piżamie wyszła z wanny. Mam insulinooporność, przyjmuje metformax 500, nie mam nadwagi, wyniki z krwi w normie, tarczyca również w normie.Co może być przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Opisana dolegliwość może mieć wiele różnych przyczyn i jeżeli wcześniej nie zauważyła Pani u siebie podobnych objawów, być może problem ten będzie wymagał szerszej diagnostyki. W tym celu warto udać się w pierwszej kolejności do lekarza medycyny rodzinnej, który zleci Pani podstawowe badania laboratoryjne, m.in. morfologię krwi, a następnie w razie konieczności skieruje na leczenie specjalistyczne.

W przypadku insulinooporności jednym z objawów może być właśnie nadmierna potliwość. Oprócz niej pojawiają się takie dolegliwości, jak przybieranie na wadze, wzmożony apetyt oraz nadmierna senność i zmęczenie.

Z pytania wynika, że miesiąc temu nastąpiło u Pani poronienie, co jest niezwykle trudnym czasem dla każdej kobiety. Zdarza się, że intensywne pocenie może być także wynikiem silnej reakcji emocjonalnej w wyniku jakiejś konkretnej sytuacji. Nie można również wykluczyć, że za Pani dolegliwości są odpowiedzialne zaburzenia hormonalne w organizmie – w tym wypadku wskazana byłaby dodatkowa konsultacja endokrynologiczna. Bardzo często nadmierne pocenie może pojawić się w przypadku chorób na tle bakteryjnym lub wirusowym. Nie wspomina Pani jednak o dodatkowych objawach, które mogłyby wskazywać na infekcję, jak np. wysoka gorączka, ból gardła itp.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na portalu abczdrowie.pl dotyczącym nadpotliwości i jej możliwych przyczyn:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie-co-moze-byc-jego-przyczyna

Pomocne mogą okazać się także odpowiedzi specjalistów portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadczy-nadmierna-potliwosc-w-nocy https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierne-pocenie-sie-w-nocy-u-42-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obfite-pocenie-calego-ciala

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.