Dlaczego moje dłonie tak mocno się pocą?

Dzień dobry od jakiegoś czasu zauważyłam że bardzo pocą mi się dłonie najgorzej jest gdy coś trzymam albo pisze. Bardzo mi to przeszkadza ponieważ ręce od potu robią się mokre jakbym umyła ręce i bym ich nie wysuszyła. Co z tym zrobić i jakie są tego przyczyny

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przyczyn nadmiernej potliwości dłoni jest bardzo wiele. Może ona występować u osób, które chorują na cukrzycę, nadczynność tarczycy, gruźlicę, reumatoidalne zapalenie stawów bądź zaburzenia neurologiczne. Często występuje u osób borykających się z otyłością lub nadwagą.

Bez wątpienia na potliwość dłoni wpływ ma także komfort psychiczny. Dolegliwość ta towarzyszyć może zaburzeniom lękowym oraz pojawiać się w sytuacjach stresowych.

Aby złagodzić te objawy należy znaleźć przyczynę. To od niej zależy dalsze postępowanie. Jeśli wykluczy Pani inne choroby i przyczyną okaże się stres, to warto pomyśleć o technikach relaksacyjnych, pomocy terapeuty bądź preparatach uspokajających. Na występowanie nadpotliwości wpływa także dieta – nasilać ją może kofeina oraz ostre przyprawy.

Temat nadmiernej potliwości został opisany pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.