Nadmierne pocenie się a nadpłytkowość samoistna

mam 59 lat i od roku cierpię na nadmierne pocenie głowy, twarzy i karku,podczas pracy pot spływa strumieniem,jestem pielęgniarką. Od 8 lat mam rozpoznaną nadpłytkowość samoistną(2x1tabl.Hydroxycardiamid,1xPolocard,Meto Hexsal 1/2rano i 1tab.wieczorem,ramilich 5md.rano.Climodien 1xwieczoremoraz Omeprazol 20.mgrano.Wszystkie badania USG,badania krwi na nadczynność tarczycy,poziom żelaza i poziom hormonów są w normie.PLT mam prawie w normie.Onkolog i ginekolog nie mogą mi pomóc.Co robić?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, problemy nadmiernej potliwości oraz samoistnej nadpłytkowości mogą być dwoma osobnymi problemami. Nadmierna potliwość może wynikać z nadmiernej aktywności układu współczulnego. Możliwe, że powinna się udać Pani do lekarza rodzinnego w celu konsultacji z internistą, chirurgiem w celu oceny Pani stanu zdrowia oraz ewentualnej kwalifikacji do zabiegu sympatektomii. Proszę o zwrócenie również uwagę na funkcje nadnerczy, które odpowiadają za wydzielanie hormonów nadnerczowych (adrenaliny, noradrenaliny i wielu innych). Pozdrawiam