Nadmierne wypadanie włosów a wysoki poziom hormonu DHEA

Witam! Mam 23 lata i od jakichś dwóch lat moim problemem było silne wypadanie włosów. 3 tygodnie temu udałam się do lekarza dermatologa, który zlecił mi badania. Moja morfologia wyszła w porządku, tak samo jak i badanie moczu. Biochemia w normie. Hormony takie jak Estradiol FT3, FT4 i TSH również w normie. Jedyne co odbiegło od normy i to dużo to hormon DHEA, który mieści się w normie od 1,30 ng/ml do 9,8. A ja mam 34,44. Moja dermatolog powiedziała, że mam się zgłosić do lekarza ginekologa - endokrynologa, aby rozpocząć kurację hormonalną, gdyż to może być powodem wypadających włosów. Wróciłam do domu i zaczęłam czytać o tym hormonie. Nic z tego nie rozumiem. Na jednych forach piszą, że tak wysoki poziom świadczy o nowotworze nadnerczy, gdzie indziej znowu, że muszę wykonać tomografię przysadki mózgowej, a jeszcze gdzie indziej, że lekarz przepisze mi jakieś tabletki, po których po prostu zbije ten hormon. Dodam, że nie mam żadnych objawów takich jak nadmierne owłosienie, problemy z menstruacją itd. Jedynymi problemami to te wypadające włosy, które po mezoterapii wracają do normy i nadmierne pocenie się, które towarzyszy mi chyba od dzieciństwa. Poza tym jest wszystko możliwe. Tak więc co ze mną nie tak? Dlaczego moje DHEA jest takie wysokie i jakie są tego konsekwencje. Czy faktycznie to może być nowotwór lub jakiś gruczolak skoro pozostałe wyniki badan są w normie?

Witam, DHEAS-siarczan dihydroepiandrosteronu należy do androgenów nadnerczowych, produkowanych przez korę nadnerczy. Łysienie związane z nadmiarem androgenów to tzw. łysienie androgenowe. Jedynym skutecznym leczeniem jest leczenie przyczynowe, czyli zmniejszenie wydzielania androgenów tudzież ich oddziaływania na receptory komórkowe. Nadmierne wydzielanie tych hormonów może być objawem nowotworu kory nadnerczy, ale również ich wrodzonego przerostu związanego z niedoborem enzymów 21-hydroksylazy i 11beta-hydroksylazy. Doradzam zatem konsultację ginekologa endokrynologa lub endokrynologa. Po przeprowadzenia wywiadu i badania fizykalnego oraz analizie wyników dotychczas przeprowadzonych badań zaplanuje dalszą diagnostykę. Pozdrawiam