Nadwaga i nieregularne posiłki

mam 28 lat pracuje po 12 godz.jestem w ciągłym biegu a nie mogę schudnąć mam 174 cm wzrostu i ważę 90 kg. nie jadam stałych posiłków wszystkie diety obróciły się przeciwko mnie. proszę o pomoc.Dorota

Witam,
zależy na jakich dietach była Pani do tej pory. Najważniejsze, aby dieta była odpowiednio zbilansowana dostosowana do Pani trybu życia. Powinna Pani skupić się na regularnych posiłkach, zaczynając od śniadania i spożyć je maksymalnie do godziny od wstania. Kolejne posiłki należy spożywać w miarę możliwości w odstępach ok 3 h. Należy skupiać się na wartościowych posiłkach tj. chude mięso, ryby, nabiał, produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa. W razie przeanalizowania Pani dotychczasowego sposobu żywienia i ustalenia planu żywieniowego zapraszam do kontaktu www.nvit.pl Pozdrawiam, Łasek Natalia

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Być może w Pani przypadku zawartość kalorii w Pani diecie jest zbyt wysoka, ale trzeba by było zrobić wywiad żywieniowy, aby to potwierdzić. Pozdrawiam

Niestety bez pworwadzenia regularnego sposobu odzywiania jest niewielka szansa na powodzenie. Przez nieregularne odżywianie organizm jest w stałym trybie oszczędzania i odkłada wszystko co Pani zje. Do tego różne diety zaburzają ten metabolzim jeszcze bardziej. Najlepiej będzie skontaktowac się z dietetykiem, który pomoże Pani "rozkręcić" metabolizm ale żeby to się udało niezbędne jest takie zaplanowanie posiłków żeby przerwy między nimi nie były dłuższe niż 4 godziny.

Witam serdecznie,

Powinna Pani zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe i odpowiednio zbilansowaną dietę. Dobrze by było wprowadzić jeszcze aktywność fizyczną, ale tu domyślam się że może być problem z czasem. Skupmy się w takim razie na diecie. Musi Pani pamiętać o regularności posiłków(5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól. Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu. Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pani potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i dostarczać wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Pani organizmu.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk dietetyk

Witam, najprawdopodobniej ma Pani niewłaściwie skomponowane posiłki sprzyjające przybieraniu na masie ciała. Im więcej diet Pani "przerobiła", tym bardziej ucierpiała na tym Pani przemiana materii :(

Bym mogła Pani pomóc niezbędny jest dzienniczek żywieniowy z kilku dni (do pobrania z mojej strony internetowej), na jego podstawie będę mogła coś konkretnego doradzić.

W celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl
Serdecznie pozdrawiam

Agata Zmorkowska Dietetyk, Poznań

Witam, Zaleceniem dla Pani przy wprowadzaniu diety odchudzającej będzie w pierwszej kolejności wyregulowanie metabolizmu- regularne spożywanie posiłków w określonych porach, zmniejszenie kaloryczności- unikanie potraw smażonych, tłustych, wykluczenia słodyczy.Należy również uzupełnić dietę w regularne spożywanie wody mineralnej niegazowanej w ilości min.1,5 l dziennie. Należy ponadto oprócz zmian nawyków żywieniowych zastanowić się nad formą aktywności fizycznej dogodną dla Pani, co pozwoli na szybsze osiągnięcie docelowej wagi.Proponuję również wizytę u dietetyka, który dobierze dietę i przybliży zasady zdrowego odżywiania przez co będzie Pani chudła w "zdrowy" sposób, co zapobiegnie wystąpieniu efektu jo-jo. Najważniejszą rzeczą będzie jednak wprowadzenie regularnych pór posiłków, co 3h celem wyregulowania przemiany materii. Pozdrawiam, Agata Zmorkowska

Witam! Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.

2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania.

3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.

4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.

5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery.

6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).

7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.

8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).

9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie.

10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska