Nadżerka na podniebieniu i OB 47

Witam! Moje OB to 47 - co to może oznaczać? Dodam też, że na podniebieniu pojawiła mi się dziura, która zaczęła się stanem zapalnym i lekarz myślał, że to może jakaś grzybica. Aktualnie dziura się powiększa, nie boli, a wręcz nie czuję podniebienia po lewej stronie. Nie wiem, co robić, myśleć. Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik OB w Pani przypadku jest zbyt wysoki.

Odczyn opadania krwinek czerwonych, czyli OB, jest badaniem bardzo niespecyficznym - jego podwyższona wartość świadczy najczęściej o istnieniu w organizmie stanu zapalnego, nie pozwala go jednak zlokalizować. Jedną z przyczyn takiego stanu może być opisywana przez Panią zmiana na podniebieniu.

Nadżerki w jamie ustnej, tzw. afty, mogą pojawiać się w okresach spadku odporności organizmu (po infekcji, w czasie stresu), podczas przyjmowania niektórych leków.  Zazwyczaj są jednak bolesne. Czynnikiem bezpośrednio poprzedzającym ich wystąpienie, może być uraz mechaniczny. Stosowanie przez kilka dni miejscowych środków przeciwzapalnych i odkażających wystarcza najczęściej do pozbycia się dolegliwości. Czasami jednak przyczyna pojawienia się tego typu zmian jest poważniejsza, np. choroby zapalne jelit, zapalenia stawów (charakterystyczna niebolesność aft).

Zakładam, że stosowała się Pani do zaleceń lekarza, a mimo to zmiana się powiększa. W tej sytuacji nie należy dłużej czekać - koniecznie należy udać się do lekarza dentysty, który oceni jej wygląd i ewentualnie zleci wykonanie badań. Być może jednak nie będzie potrzeby dalszej diagnostyki, a wystarczy tylko dobrze dobrane leczenie miejscowe. Proszę oczywiście poinformować dentystę o nieskuteczności zastosowanego leczenia przeciwgrzybiczego.

Pozdrawiam.