Nagłe utraty pamięci

Miałam wczoraj taki incydent: nagle, bez konkretnej przyczyny zauważyłam jakieś dziwne zaburzenia pamięci. W jednej chwili zorientowałam się, że jestem zdezorientowana, straciłam wybiorczo pamięć, co do daty, roku, dnia, nie pamiętałam daty urodzin dzieci ani imion dzieci bratanicy, która akurat u mnie była. Nie pamiętałam nazw ulic, czy sklepów na osiedlu. Stan taki wystąpił nagle, co spowodowało atak paniki. Wzięłam krople walerianowe. Starałam się uspokoić. Po kilku godzinach stan ten zaczął mijać. Mam 50 lat, nie choruję, jestem zdrowa, jednak mam zawsze dość niskie RR, natomiast często miewam migreny, najczęściej w trakcie miesiączki. Atak migreny wystąpił u mnie ok. półtora tygodnia wcześniej. Proszę o radę.
KOBIETA, 51 LAT ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Lek. Magdalena Pikul
82 poziom zaufania

Witam! Wystąpienie tego typu objawów z pewnością wymaga wizyty najpierw u lekarza rodzinnego, który po zbadaniu Pani i ewentualnym zleceniu podstawowych badań laboratoryjnych, skieruje do neurologa. Zwykle tego typu nagłe utraty pamięci mają związek z jakimiś zaburzeniami neurologicznymi, być może krótkotrwałym zaburzeniem krążenia mózgowego. Jeśli neurolog uzna za konieczne zleci badania obrazowe głowy (rezonans, tomografię) z oceną naczyń mózgowych. Dopiero wykonaniu serii dodatkowych badań będzie można powiedzieć coś więcej na temat przyczyny tego epizodu niepamięci. Pozdrawiam!

0

Witam. Na pewno konieczne są badania neurologiczne, aby wykluczyć konkretne schorzenia, na co wskazywać może utrzymująca się migrena. Ale też podobne objawy mogą wynikać z samej migreny. Warto też skorzystać z pomocy psychologa, psychiatry, psychoterapeuty, który pomoże ustalić przyczyny powstania migreny. Ponieważ mogą one wynikać z podłoża organicznego jak i psychicznego. Wizyta u ginekologa również nie zawadzi (podłoże hormonalne). No i podstawowe badania krwi, które zleci lekarz rodzinny. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty