Nagłe wzrosty ciśnienia krwi u 61-letniej osoby

Co zrobić gdy nagle wzrasta ciśnienie krwi do 170-190/100-110, pomimo zażywanych leków na nadciśnienie? Jestem kobietą, mam 61 lat i w tej chwili przebywam poza granicami kraju (do grudnia). Zażywam zapisany przez lekarza amlopin 10 -raz dziennie po jednej tabletce. Ostatnio zdarzają mi się takie skoki ciśnienia np z powodu silnego zdenerwowania i nie wiem co w takich wypadkach robić. Boję się żeby nie dostać jakiegoś wylewu. Czy powinnam zażyć jakąś dodatkową dawkę amlopinu?

Witam!
Pani obawy są słuszne i zadała Pani pytanie bardzo trafnie.
Rzeczywiście, skoki ciśnienia mogą być niebezpieczne i należy z nimi walczyć. Zastosowanie dodatkowej dawki Amlopinu nie jest jednak dobrym rozwiązaniem (przyjmuje Pani już dawkę maksymalną). Wskazana byłaby diagnostyka przyczyn skoków ciśnienia, która jak się domyślam nie jest dla Pani aktualnie dostępna. Byś może wskazane byłoby dołączenie dodatkowego leku. Proszę mierzyć ciśnienie 2x dziennie i w chwilach złego samopoczucia i zapisywać w dzienniczku - pomoże to ocenić skuteczność dotychczasowej terapii.
Istnieją jednak leki dostępne na receptę, które można przyjąć doraźnie w razie skoków ciśnienia. Najczęściej w celu doraźnego obniżenia cisnienia podaje się Captopril - tabletka pod język. Sądząc po opisie, skoki ciśnienia mogą wynikać z sytuacji stresowych, więc mogłaby pomóc również Hydroksyzyna. Jeśli podwyższone ciśnienie utrzymywałoby się lub towarzyszyły mu niepokojące objawy (ból głowy, zaburzenia widzenia, ból w klatce piersiowej, osłabienie) proszę zgłosić się na pogotowie.