Nałogowe palenie przy zwężeniu zastawki aorty

Witam mam 27 lat urodziłem się ze zwezeniem zastawki aorty w piątek mam mieć operacje ale problem jest ze pale papierosy. O wezwaniu do szpitala dowiedziałem się dwa dni temu operacja ma być w anglii nie wiem jakie mogą być tego skutki czy przerwać palenie odrazu czy ryzyko jest duże po operacji związane z powikłaniami? Zaznaczam że pale juz 9 lat nałogowo pozdrawiam Tomasz

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, fakt palenia tytoniu / rzucenia palenia bezpośrednio przed operacją nie zmieni rokowań i przebiegu zabiegu. Warto jednak postarać się przynajmniej ograniczyć palenie na czas pobytu w szpitalu. Ogólnie jednak należy dążyć do rzucenia palenia, przede wszystkim ze względu na ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i nowotworowych.