Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

W jaki sposób skutecznie rzucić palenie?

Dzień dobry. Palę nałogowo ok 20 papierosów dziennie od 5 lat. Bardzo chciałabym rzucić to świństwo. Kiedy ostatnio próbowałam dziwnie się czułam. Cisnelo mnie w sercu . Moje pytanie brzmi czy można rzucić palenie z dnia na dzień i czy to nie będzie zbyt wielki szok dla organizmu żeby nie było to niebezpieczne? Czy wspomagacze z apteki w ogóle mają jakiś sens?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Kampanie antynikotynowe - czy są potrzebne?

Wszystko zależy od silnej woli. Niestety niektórzy ludzie mają niepokojące objawy "odstawienne" i wtedy pojawiają się zawroty i bóle głowy, trudność z koncentracją, problemy trawienne itp. Dlatego w takich sytuacjach zaleca się stopniowe odstawianie papierosów. Wspomagacze z apteki mogą pomóc w łagodniejszym przechodzeniu przez ten proces. Niewielka dawka nikotyny dostarczana stopniowo pomaga w systematycznym rzuceniu palenia. Nie mniej jednak najważniejsza jest motywacja i determinacja. Czasami warto sobie określić cel dlaczego chce pani rzucić palenie i codziennie o nim wspominać - żeby nie zapomnieć dlaczego tyle wysiłku pani wkłada w ten proces.

0

W rzucaniu palenia najważniejsza jest motywacja i konsekwencja. Dobór metody rzucania zależy od charakteru u preferencji konkretnych osób. Warto wsłuchać się w siebie i swoje potrzeby, to jak zwykle najlepiej się Pani funkcjonuje i na tej podstawie ułożyć sobie plan zrywania z nałogiem, którego konsekwentnie będzie Pani przestrzegać. Warto także nagradzać się za sukcesy i robienie kolejnych, skutecznych kroków.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy