W jaki sposób najskuteczniej rzucić palenie?

Witam. Mój problem jest dość doskwierający. Palę papierosy od 10lat, mam 24lata. Próby rzucania pełzną na niczym, a z każda nieudaną próbą jest trudniej. Od roku nie podejmuję prób. Mniej więcej od tego okresu po każdym zapaleniu papierosa skręca mnie z głodu. Nawet po obfitym obiedzie wystarczy 1papieros i już czuję głód jakbym nic nie jadła. Tak dzieje się po każdym papierosie. Chcę rzucić ale boję się,że uczucie głodu się nasili. Zazwyczaj palenie "zabija" głód, czemu u mnie jest odwrotnie?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Uczucie głodu może mieć podłoże psychogenne, związane z niepokojem wynikajacym z pewnego rodzaju poczucia winy. Jest wiele metod wspomagających rzucanie palenia. Najpopularniejsze są preparaty substytucyjne, zawierajace nikotynę, której stężenie można stopniowo zmniejszać. Pomaga to pozbyć sie nawyku sięgania po papierosa w określonych sytuacjach. Dostępne są również preparaty zawierające cytyzynę, która łagodzi głód ale suplementy te nie zawierają nikotyny. Zastosowanie w terapii nikotynizmu ma także bupropion. To lek przeciwdepresyjny, stosuje sie go zazwyczaj do 7 tygodni lecz kuracja jest dość droga.
Niestety, żaden z preparatów nie zastąpi determinacji i silnej woli. Życzę powodzenia!

0

Ja ponad 36 lat temu obudziłem się rano i spróbowałem nie palić, po wielu latach palenia. Pierwsze dni były bardzo trudne, więc wspierałem się gumą Nicorette. Z każdym dniem i tygodniem obsesja palenia łagodniała. Dzisiaj nadal nie palę i bardzo się z tego cieszę. Kiedy próbowałem ograniczać palenie, robić przerwy to nic z tego nie wychodziło i zawsze wracałem do palenia. Decydując się na rzucenie trzeba nastawić się na przejściowe cierpienie. W początkowym okresie można je złagodzić gumą dożucia z nikotyną lub plastrami z nikotyną.
W pierwszych dniach powstrzymywania się od palenia warto:

- unikać osób palących i miejsc, w których dozwolone jest palenie;
- pić duże ilości wody (niegazowanej) i soków owocowych;
- unikać picia alkoholu, który utrudnia kontrolowanie zachowań i często towarzyszył paleniu;
- starać się nie przebywać w miejscach, w które najczęściej wiązały się z paleniem;
- starać się ograniczyć te czynności, które dotychczas wiązały się najczęściej z paleniem;
- przebywać dużo na świeżym powietrzu, gimnastykować się i uprawiać sport;
- poszukać osób, które już od lat nie palą i zapytać jak sobie radziły w początkowym okresie niepalenia i jak sobie radzą obecnie;
- zamiast mocnej kawy, herbaty i alkoholu pić dużo wody mineralnej oraz soków owocowych;
- unikać spożywania wysokokalorycznych produktów żywnościowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty