Witam, najważniejsza jest motywacja. Nikotyna powoduje uzależnienie fizyczne i psychiczne. Palenie nie przynosi żadnych korzyści, wpływa negatywnie na zdrowie. Proszę poszukać wsparcia wśród bliskich sobie osób, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na utrzymanie postanowienia, powiadomić przyjaciół, znajomych o swojej decyzji. Warto się zastanowić co to palenie Panu daje, w jaki sposób można zastąpić tą potrzebę. Czy ma to związek np. ze stresem i jak można w inny sposób, bardziej adaptacyjny poradzić sobie z sytuacją. Można napisać co skłoniło mnie do rzucenia palenia. Jakie uzyskam korzyści np. poprawa zdrowia, więcej pieniędzy w kieszeni. Wyznaczyć sobie cel i odkładać pieniądze które miałyby być przeznaczone na papierosy na jakiś prezent dla siebie lub małe przyjemności aby nagrodzić się za wytrwałość np. "nie pale już tydzień, więc..." Aby ograniczyć stres związany z rzucaniem palenia warto zaangażować się w aktywność ruchową: spacer, bieganie. Może Pan również skorzystać ze środków dostępnych w aptekach, pomagających zniwelować skutki odstawienia nikotyny. Przesyłam link do ciekawej strony: http://jakrzucicpalenie.pl/
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

0

Witam,

dobrze byłoby zapisywać ilość wypalonych papierosów, w jakich sytuacjach, o jakiej porze dnia, jakie korzyści są z tym związane, jakie koszty (pozytywne i negatywne strony palenia). Co pana motywuje do zmiany nawyku związanego z paleniem? Jeśli papieros wypalany jest w sytuacjach stresowych, przynosi ulgę, rozładowuje napięcie - w jaki sposób można inaczej rozładować napięcie, np. sport.
Każde uzależnienie wymaga postępowania specjalistycznego - zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna jako forma pomocy.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty