Jak rzucić palenie i schudnąć?

Moj problem polega na tym ze jestem doayc nerwowa osoba,palaca i z niedowaga..co mi bardzo przeszkadza.mam 27 lat,158cm wzrostu i okolo 43/44 kg. Bardzo bym chciala nie palic ale mi nie wychodzi,moze jest cos co pomoze mi tego papierosa zastapic? No i oczywiscie z 4 kg przydalo by sie przytyc jak jesc,jaka dieta i w jakich ilosciach?

Dzień dobry!

Zachęca do lektury licznych artykułów na portalu dot. rzucania palenia. Znajdzie w nich Pani informację m.in. o dostępnych w aptekach środkach pomocniczych czy tzw. e-papierosie.

Dla wielu osób skuteczne jest rzucanie papierosów "na raty", tzn. postanawiając, że np. każdego kolejnego tygodnia będą palili o jednego papierosa mniej niż w poprzednim. Jeśli wypala Pani codziennie paczkę papierosów, przez pierwszy tydzień z samego rana wyrzuca Pani z niej jeden papieros, w kolejnym tygodniu - wyrzuca Pani dwa itd.
Dla innych - jedyną skuteczną metodą jest całkowite rzucenie palenia z dnia na dzień, bez "oszukiwania się" i popalania.

Warto przeanalizować swój dotychczasowy tryb życia i zaobserwować, w jakich sytuacjach paliła Pani najczęściej, w jakich momentach papierosy były ważne i przyjemne (np. do porannej kawy, podczas stresującego dnia w pracy, w wolny wieczór w domu itp.). Na każdą z tych "okazji" może Pani znaleźć zdrowy zamiennik. Np. do porannej kawy czytać gazety, podczas stresu zadzwonić do bliskiej osoby, w wolny wieczór w domu ugotować coś specjalnego lub zająć się swoją urodą w "domowym SPA". Wszystkie te czynności "zamiast" angażują uwagę, angażują ręce (podobnie jak papieros), a przy okazji są przyjemne, nagradzające Panią za niepalenie.

Dla niektórych motywująca jest oszczędność. Może Pani przeliczyć, ile "zarobi" Pani na nie paleniu przez pół roku. Wartość każdej paczki papierosów, której Pani nie kupiła można odkładać i, gdy zbierze się spora sumka, zrobić sobie za to wymarzony prezent.

Warto, aby o Pani postanowieniu dowiedzieli się bliscy. Proszę napisać na facebooku, że rzuca Pani palenie, powiadomić o tym całą rodzinę i przyjaciół... Będzie Pani wtedy miała w nich wsparcie... ale też element dopingu, mobilizacji, kontroli.

Pomoc, wsparcie i informacje może też Pani znaleźć na stronach internetowych i forach dla byłych palaczy.

itp.

Niestety (albo na szczęście) żaden z tych sposób nie jest magiczny i wymagają przede wszystkim motywacji i siły woli, które trzeba w sobie odnaleźć i wypracować.

Dla sporej grupy osób rzucenie palenia wiąże się z przytyciem. To dobrze, że dla Pani jest to efekt pożądany. Być może na początek wystarczy dodanie do codziennego menu jednego dodatkowe posiłku i/ lub jednej dodatkowej przekąski?

Udzielenie bardziej szczegółowych porad dietetycznych nie jest możliwe, nie wiedząc, jak odżywia się Pani aktualnie.

Pozdrawiam!

Uzależnienie w przypadku nikotyny silniejsze jest psychiczne niż fizyczne. Dlatego warto unikać tzw wyzwalaczy (czyli sytuacji w których wcześniej sięgała Pani po papierosa) lub tez zapewnić sobie jakiś- w miarę proporcjonalnie atrakcyjny- zamiennik, który mógłby konkurować ze starym przyzwyczajeniem. Warto także nagradzać się za sukcesy (kolejne dni bez palenia), wyznaczać jasne, krótkoterminowe cele itp. Warto także pamiętać, że w rzucaniu palenia najważniejsza jest motywacja- jeśli jest wysoka, to szybko znajdzie się najlepsza metoda na rozstanie z nałogiem.