Jak rzucić palenie, póki nie jest za późno?

Jak rzucić palenie póki nie jest za późno? Zaczynałem palić okazyjnie w barze w kolegami co tydzien co dwa i tak coraz częściej, a teraz palę codziennie co pół godziny bo jak już kupie paczkę papierosów to z nudów chodzę palić lubie sam ten rytuał. Palę ogolnie okolo 1,5 roku.

Dzień dobry!

Istnieje wiele porad i pomysłów na rzucanie palenia. Wszystkie one mają jednak wspólny mianownik i niezbędny element - mocną motywację i silną wolę rzucającego. Niestety (albo na szczęście) trzeba po prostu... przestać palić i trzymać się tej decyzji.

Zawsze pomocne może być wprowadzenie nowych aktywności na to miejsce, które dotychczas zajmowało palenie, sposobów wypełniania nudy itp.

Ważna jest też trwała zmiana sposobu myślenia. Pisze Pan "lubię to". Często zajmuje dłuższy czas, aby trwale zmienić tą myśl na "to jest dla mnie niebezpieczne, niezdrowe i niepalenie lubię zdecydowanie bardziej".

Zachęcam też do lektury licznych książek poradnikowych dla osób rzucających palenie lub aktywności na portalu czy forum internetowym, gdzie może Pan otrzymać pomoc i wsparcie innych rzucających palenie.

Pozdrawiam!

Mgr Adam Horak Psycholog

Z tego, co Pan pisze, palenie weszło Panu w już nawyk, ale nie jest za późno na rozwiązanie problemu. Dobrze, że dostrzega Pan zależność pomiędzy nudą a chęcią zapalenia. Skoro do sięgania po następnego papierosa skłania Pana nuda, to proszę spróbować się czymś zająć w tym czasie. W tym celu wcześniej proszę sporządzić listę zajęć, które sprawiają Panu przyjemność i tymi aktywnościami zapełniać czas, gdy przychodzi chęć na zapalenie papierosa. Młody wiek i krótki okres uzależnienia dobrze rokują na rozstanie się z nałogiem. Życzę powodzenia. Jest tyle przyjemniejszych rzeczy od palenia.