Skąd się mogły wziąć guzki?

Niedawno robiłam kontrolne RTG płuc. W opisie lekarz napisał o dwucentymetrowym zacienieniu. Zostalam skierowana na tomografie komputerowa która nie potwierdził a we. zmiany. Jednakże radiolog opisał iż w opłucnej i podoplucnej znajduje się kilka guzków o średnicy 2mm do 4mm. Zasugerował ocenę ryzyka i powtórne TK za rok. Pulmonolog potwierdzil żebym przyszła za rok. Mam pytanie- skąd się wzięły te guzki? Czy palenie papierosów może wpłynąć na ich zwiększanie się czy też zrakowacenie? Zaznaczam że pale okazjonalnie. Choruję na łuszczycę i Łuszczycowe zapalenie stawów. Nie mam i nie miewam i raczej nigdy nie miałam objawów że strony układu oddechowego

Witam serdecznie,

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Nie można podać jednej przyczyny. Dlatego proszę zaufać lekarzom i zastosować się do ich zaleceń. Jeśli jednak ma Pani obawy to proszę porozmawiać raz jeszcze z lekarzem prowadzącym lub udać się na konsultację do innego lekarza.
Palenie tytoniu, nawet okazjonalne ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko płuca są narażone na choroby odtytoniowe, ale także inne narządy. Warto rzucić palenie. W Polsce funkcjonują Poradnie Antynikotynowe, które pomagają w sposób kompleksowy rzucić nałóg palenia tytoniu. Zachęcam Panią z całego serca do rzucenia palenia tytoniu.

Pozdrawiam.