Jak należy rzucać palenie?

Witam Już od dłuższego czasu rozmyślam nad rzuceniem palenia. Palenie należy rzucać od razu czy może stopniowo? Są jakies przeciwwskazania? Pale już długi czas a jestem młodą osobą. Dodam że cierpie na zaburzenia obsesyjno kompulsywne. Czy to może być utrudnienie bądź nie zalecane w takim przypadku do momentu kiedy objawy OCD miną? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Witam!
Rzucanie stosowania tytoniu powinno być radykalne, szczególnie osoba z OCD nie powinna się rozdrabniać, można się wspierać różnymi dodatkowymi metodami w stylu akupunktury lub hipnozy, co może mieć wpływ na leczenie zespołu natręctw.
Powodzenia
W. Łuczkowski.

Szanowna Pani,

Gratuluję decyzji o rzuceniu palenia.
Odniosę się najpierw do Pani wątpliwości związanych z wpływem procesu rzucania palenia na zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Otóż, wbrew powszechnemu mniemaniu papierosy nie „uspakajają” napięcia czy stresu. Wręcz przeciwnie. Zawarta w nich nikotyna to narkotyk. Wyobraźmy sobie, że ktoś nigdy nie zapalił papierosa. Jego poziom stresu utrzymuje się na poziomie 0. Po wypaleniu pierwszego papierosa jego stan stresu nadal wynosi 0 - odczuwa być może jedynie przyjemnego kopa, który jednak trwa kilkanaście minut. Godzinę później ów kop mija, a deficyt nikotyny daje się we znaki. Poziom stresu rośnie - wynosi już powiedzmy 1 czy 2. Po wypaleniu kolejnego papierosa napięcie na moment znika - ale wkrótce znowu się zwiększa. Tworzy tak się mechanizm błędnego koła - im więcej się pali, tym bardziej jest się nerwowym bez papierosa. Nie ma to jednak wpływu na rzeczywisty (spowodowany sytuacja) poziom stresu czy napięcia.
Polecam pani książkę ‚jak skutecznie rzucić palenie’ która napisał Alan Carr. Obala ona wszelkie mity odnośnie palenia i pomaga skutecznie zerwać z nałogiem.
Życzę powodzenia.