Jak rzucić palenie?

Bardzo bym chciala rzycic palenie,ale nie potrafie.stosowalam rozne tabletki i nie pomogly. Bardzo prosze o pomoc.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji mogę powiedzieć tylko najprostsze zdanie jakie może paść w tej kwestii. Jeżeli chce Pani rzucić palenie trzeba to zrobić z dnia na dzień lecz musi być to podparte silną wolną i chęcią zerwania z nałogiem. Można stosować wiele technik, których pełno w internecie chodź nie u każdego są one pomocen np żucie gumy, zajęcie rąk długopisem czy ołówkiem itp. Najważniejsza jest jednak motywacja.

Jest taki pogląd na palenie tytoniu, że jeżeli ktoś pali i nie potrafi rzucić, to znaczy, że jest mu to do czegoś potrzebne (zaspokaja jakieś potrzeby, redukuje napięcie, pełni jakąś funkcję w życiu). Może Pani rozważyć jakie ma Pani korzyści z palenia i jaką funkcję pełni ono w Pani życiu i poszukać innego sposobu zaspokojenia realizowanych w ten sposób potrzeb. Jeżeli nie są one tak oczywiste może Pani podjąć psychoterapię (długoterminową) w celu poszerzenia samoświadomości. Może też skorzystać z hipnozy lub terapii behawioralno-poznawczej, które pozwalają dość szybko wyeliminować problem palenia bez zgłębiania tematu jego przyczyn.