Napięcie stresowe i poddenerwowanie a stosowanie tabletek antykoncepcyjnych

Witam serdecznie, od jakiegoś czasu czuję dziwne napięcie stresowe, poddenerwowanie. Do tego stopnia, że utrudnia mi to sytuacje codzienne. Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne 3 miesiące temu, czy to może mieć wpływ ? Pozdrawiam

Dzień dobry!

Część kobiet zauważa zmiany w swoim nastroju, kondycji psychicznej po rozpoczęciu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych (ok. 1/3 kobiet, które je stosuje). Nie można więc wykluczyć, że taka jest właśnie przyczyna zmian, które Pani u siebie zauważyła. Mogą też jednak wynikać z innych czynników - może ostatnio miała Pani trudniejszy okres w pracy lub w życiu prywatnym, być może już wcześniej zdarzały się Pani takie gorsze okresy (np. co kilka tygodni lub co kilka miesięcy, a może tylko kilka razy w życiu). Na nasze zachowanie i przeżycia wpływa wiele różnych czynników, gospodarka hormonalna jest istotnym, ale tylko jednym z nich. Jeśli przykre dolegliwości nie miną po kolejnych 1-3 miesiącach stosowania antykoncepcji, warto skonsultować to z lekarzem ginekologiem i rozważyć zmianę tabletki na inną lub zmianę rodzaju antykoncepcji.

Pozdrawiam!

Warto zapytać o to lekarza, który je zapisał. A dodatkowo przyjrzeć się, czy w Pani życiu nie pojawiły się zmiany, które maja wpływ na stan emocjonalny- stres, praca, nowy związek, rozpoczęcie czegoś nowego itp.