Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a koszmary senne

Witam, od trzech tygodni biorę tabletki antykoncepcyjne i jakoś też od tego czasu mam straszne koszmary senne, budzę się w nocy, albo w ogóle nie mogę zasnąć. Teraz na dodatek siedzę i płaczę i nie wiem o co mi chodzi. Czy przyczyną tego stanu mogą być tabletki? Czy szukać należy gdzie indziej? Jestem już po egzaminach semestralnych, więc wszelkie stresy mam za sobą, nie widzę więc związku między moim stanem psychicznym, a wydarzeniami z życia prywatnego/zawodowego...

Dzień dobry!

Tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać bóle głowy, migreny, problemy ze snem itp. Są to jednak skutki uboczne występujące bardzo rzadko. Listę możliwych skutków ubocznych i częstotliwość ich występowania znajdzie Pani na ulotce swojego leku. Pojawianie się koszmarów sennych prawdopodobnie nie jest spowodowane bezpośrednio przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. Koszmary senne zdarzają się okresowo wszystkim zdrowym ludziom i mogą się wiązać np. z przeżytym wysiłkiem, okresem silnego zmęczenia organizmu (sesja), obejrzanym thrillerem czy wieczornymi wiadomościami z relacjami wojennymi. Nie muszą mieć też żadnej jasnej, racjonalnej przyczyny. Być może też samo rozpoczęcie przyjmowania antykoncepcji jest dla Pani źródłem stresu, jeśli wiąże się ze strachem o zajście w ciążę, rozpoczęciem współżycia lub o własne zdrowie. Proszę zadbać o swój spokój, dobry nastrój, regularny tryb dnia, zdrowy sen, a koszmary senne powinny minąć. Jeśli tak się nie stanie i problemy ze snem będą się utrzymywać, może Pani powiedzieć o tym swojemu ginekologowi podczas najbliższej wizyty kontrolnej.

Pozdrawiam!

Witam. Nic mi nie wiadomo o wpływie leków na sny- to pytanie warto zadac ginekologowi. Natomiast nie sądze zeby leki mialy taki wplyw. To kwestia PAni psychiki i nieistotne jest to, ze w zyciu nic sie strasznego nie dzieje, ale psychicznie w sposób nieswiadomy cos tam Pani przeżywa.
A nastrój ma powiązanie z tabletkami.
Magdalena Brabec

Warto zapytać o to swojego lekarza ginekologa. Tabletki antykoncepcyjne maja wpływ na gospodarkę hormonalna a tym samym zmieniają pewne reakcje biochemiczne w organizmie. Mogą zatem mieć wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie. Pytanie tylko czy może się tak dziać w przypadku Pani konkretnych leków?
Jeśli lekarz wykluczy takie działanie, oznacza to, ze należy szukać czynników psychologicznych.