Napuchnięte usta po zastosowaniu propolisu

Witam Około tydzień temu podczas mrozów z dnia na dzień wyschły i popękały mi usta - zrobiła się sucha skorupa. Smarowałem usta na noc miodem. Za dnia oliwą. A wczoraj użyłem propolisu i dziś obudziłem się z napuchniętymi ustami. Zwłaszcza górna warga. Wiem ze nasuwa się alergia na propolis, ale stosowałem go wielokroć na gojenie ran czy natłuszczanie skóry od lat.(na miód również nie mam alergi)

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli dotychczas nie stosował Pan propolisu na usta to jak najbardziej możliwa jest reakcja nadwrażliwości. Nawet jeśli poprzednio wielokrotnie stosował Pan propolis na inne okolice. Sugeruję odstawienie propolisu a objawy powinny ustąpić. Gdyby obrzęk nie ustępował, proszę skonsultować się z lekarzem POZ.

Propolis ma uznane właściwości lecznicze ale też silne właściwości alergenne. tak więc jego odstawienie powinno pomóc, a najlepiej po konsultacji z lekarzem zastosować lek antyhistaminowy.