Narośl chrzęstno-kostna na lewej kości udowej u 57-letniej kobiety

Witam, Badania wykazały narośl chrzęstno-kostną na lewej kości udowej, wymiary 46x40x5, nie powoduje ona bólu ani dyskomfortu. Wcześniej zdiagnozowano osteoporozę kości stawów biodrowych. Wiek:57 lat, kobieta. Jakie jest prawdopodobieństwo tego,że narośl zamieni się w formę złośliwą raka? Czy powinnam niezwłocznie poddać się operacji usunięcia narośli czy jedynie monitorować zmiany w układzie kostnym?

Szanowana Pani, biorąc pod uwagę wielkość ujawnionej zmiany oraz jej dotychczasowy bezobjawowy wzrost można mieć nadzieję, że jest to najpewniej zmiana łagodna. Jednak postępowaniem z wyboru w takich sytuacjach - szczególnie jeśli nie dysponujemy wcześniejszymi kliszami rtg pozwalającymi na porównanie obrazów radiologicznych kości udowej z różnych okresów - jest usunięcie zmiany wraz z badaniem histo-patologicznym wyciętego fragmentu kości. Jedynie badanie mikroskopowe jest w stanie dać odpowiedź na postawione przez Panią pytanie ( zmiana łagodna czy złośliwa ?). Powinna Pani ustalić tryb postępowania z prowadzącym Pani leczenie ortopedą.