Czym jest wystająca narośl pod kolanem?

Witam! Kilka dni temu zauważyłam wystającą narośl po kolanem, jakby bardziej szpiczasta kość widoczna przy zgięciu kolana. U tej samej nogi z boku stopy u nasady dużego palca również pojawiła się szpiczasta narośl. Z góry dziękuję za pomoc. Zmiany nie są bolesne.
KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam Panią serdecznie! Najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z naroślą chrzęstno-kostną. To dość często występująca zmiana niezłośliwa kości, a mówiąc najprościej to "prawidłowa kość w nieprawidłowym miejscu". Zwykle takie zmiany lokalizują się w przynasadach kości długich, najczęściej właśnie w okolicy kolana – w dalszym odcinku kości udowej lub bliższym kości piszczelowej. Dość częstą lokalizacją jest też bliższy odcinek kości ramiennej. Pojedyncza wyrośl chrzęstno-kostna powstaje najpewniej skutkiem odszczepienia się fragmentu chrząstki wzrostowej (samoistnie?, po urazie?). Mnogie wyrośla chrzęstno-kostne, które występują u chorych rzadziej, są uwarunkowane genetycznie.

Diagnostyka wyrośli chrzęstno kostnych jest prosta: klinicznie – palpacyjnie – wyczuwa się zgrubienie na kości powyżej stawu. Należy wtedy wykonać zdjęcie radiologiczne, które uwidacznia wyrośl. Taka zmiana ma charakterystyczny obraz w RTG, niebudzący wątpliwości u lekarza zajmującego się leczeniem tego typu zmian (ortopeda). Jeśli obraz radiologiczny wyrośli jest typowy, to w takich sytuacjach nie jest konieczne wykonywanie dodatkowych badań, w tym badań obrazowych.

Generalną zasadą leczenia wyrośli chrzęstno-kostnych jest postępowanie chirurgiczne, polegające na wycięciu wyrośli równo z powierzchnią kości. Po przeprowadzonym leczeniu operacyjnym nie zakłada się gipsu, wystarczy bandażowanie kończyny. Pacjent zwykle chodzi przez krótki czas z kulami. Po wygojeniu chory szybko wraca do normalnej aktywności. Polecam wizytę u ortopedy by mógł on precyzyjnie przedstawić odpowiednie postępowanie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty