Narośl na kości ramiennej

mam28lat przez przypa. wyszlo, ze mam wyrosl 13x14 mm w laczn. z dystyl odcink trzonu lewej kosci ramiennej od strony przysrodkowej. Ortope zalecil mi kontrole co okolo polroku jak nie boli i raczej nie zlecac zabiegu wyciecia bo jest jkolo tetni i bice wiec operac bylaby skomplikowana. Czy zrobic w/g zalecenia lekarz kontrola za pol roku Wspomnial, ze prawdpodobnie mam ja juz wiele lat. Czy od razu wyciac czy poczekac jeszcze pol roku i zobaczyc, tylko boje sie ze cos sie zezlosliwi i co wtedy?

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Opis sugeruje że jest to wyrośl chrzęstno-kostna. Zmiana powstaje podczas wzrostu szkieletu w wyniku przemieszczenia fragmentów płytki wzrostowej pod okostną. Proces wzrostu tych fragmentów ulega zahamowaniu, gdy wzrost kośćca zostaje zakończony. Oznacza to że w Pana przypadku najpewniej zmiana ta nie będzie już rosnąć. Przemiana złośliwa w chrzęstniakomięsaka jest bardzo rzadka (kazuistyka).