Naruszenie opony twardej przez anestezjologa podczas podawania znieczulenia

Witam, 8 miesięcy temu urodziłam dziecko ze znieczuleniem zewnątrz oponowym. Anestezjolog wkuwał się 3 razy przy czym doszło do naruszenia opony twardej, skutkiem były wymioty, bóle głowy. Moje pytania to: Czy lekarz popełnił błąd naruszając opnę twardą? Czy to możliwe, że lekarze po 3 dniach od zdarzenia, kiedy cierpiałam w okropnych bólach głowy i karku, wykonali mi zabieg "zaklejenia" powstałych przez to dziurek w kręgosłupie? Do dnia dzisiejszego boli mnie głowa i plecy w miejscu wkuwania.

Witam, Niestety nakłucie opony twardej ale i pajęczej, jest jednym z opisywanych powikłań znieczulenia zewnątrzoponowego. W prawidłowo wykonanym znieczuleniu nie powinno to mieć miejsca. Nie odpowiem Pani na pytanie czy to był błąd anestezjologa bo mnie tam nie było. Ważne w takim kontekście są wszystkie czynniki, które doprowadziły do tego zdarzenia medycznego. "Zaklejenie dziurek" jak to Pani opisała jest procedurą, którą się wykonuje w takich okolicznościach. Jest to tzw łata z krwi własnej pacjenta.
Co do bólu, który się utrzymuje to jest kilka czynników za to odpowiedzialnych. Naruszenie okostnej igłą do znieczulenia to pierwsza rzecz. Kolejną sprawą to Pani codzienna aktywność związana z dzieckiem (noszenie na rękach, przyjmowanie niewygodnej pozycji przy karmieniu itd.), która może mieć wpływ na przedłużanie się doznań bólowych.

Witam!
No niestety jest to możliwa komplikacja przy podawaniu znieczulenia zewnątrzoponowego, taka nasza dola, pacjentki nie są nigdy te same i może to znieczulenie być powikłane nakłuciem opony twardej. Prawdopodobnie miała pani wykonaną łatę z krwi. Trzeba poczekać, powinno ustąpić, a jeżeli po pół roku jeszcze będą dolegliwości to wizyta u neurologa będzie niezbędna. Leki przeciwbólowe z działaniem przeciwzapalnym wydają się niezbędne. W przypadku karmienia dziecka trzeba pamiętać o przechodzeniu leku do mleka, można podawać tramal, paracetamol i po 6 miesiącu ibuprofen.
Pozdrawiam.