Rodzaj znieczulenia przy cesarskim cięciu

Mam pytanie dotyczące cięcia cesarskiego. Jestem po przebytej przepuklinie oponowo-rdzeniowej. W 11-tej dobie życia miałam operację, po której została blizna na plecach.Teraz jestem w 32 tygodniu ciąży i mam pytanie. Czy do cesarskiego cięcia muszę być uśpiona? Wiem, że jest też możliwość znieczulenia zewnątrzoponowego, ale czy mnie to może dotyczyć po takiej chorobie? Proszę o możliwie szybką odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam!
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Cesarskie cięcie bardzo rzadko obecnie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym. Stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe, które polega na podaniu środka znieczulającego do kanału kręgowego (do przestrzeni nadoponowej lub podpajęczynówkowej) przez nakłucie okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Przeciwwskazaniem do tego rodzaju zabiegów są m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, przebyte urazy i operacje kręgosłupa. Ważne jest umiejscowienie, rozległość blizny pooperacyjnej, gdyż może ona utrudniać wykonanie znieczulenia.

Operacja u Pani była dość dawno, myślę, że szanse na uniknięcie znieczulenia ogólnego są duże, ale wymaga to indywidualnego rozpatrzenia Pani przypadku przez anestezjologa, który wraz z Panią podejmie decyzję o rodzaju znieczulenia do porodu.

Pozdrawiam serdecznie.