Czy osoba z nerwicą może uzyskać skierowanie od psychiatry na poród w znieczuleniu?

Witam, od dziecka leczę się psychiatrycznie na zaburzenia depresyjne i nerwicowe, cały czas przyjmuję leki. W przyszłości planuję urodzić dziecko, jednak mam objawy tokofobii. Boję się wielu rzeczy związanych z porodem, w tym panicznie boję się bólu. Jedyne rozwiązanie, jakie aktualnie widzę, to albo cesarka, albo znieczulenie zewnątrzoponowe, przy czym wiem, że cięcie cesarskie jest bardziej obciążające dla organizmu. W moim mieście ZZO jednak się nie podaje. Jestem pewna, że stres wynikający już z braku możliwości wyboru jego otrzymania bardzo źle wpłynie i na mnie, i na dziecko. Objawy moich zaburzeń niestety okresowo powracają i nie chcę ryzykować depresją poporodową. Czy istnieje zatem możliwość, bym dostała od mojego lekarza psychiatry skierowanie na poród w znieczuleniu zewnątrzoponowym? Pozdrawiam.

Witam,

wskazana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna jako metoda leczenia problemu, który Pani prezentuje, do czasu, kiedy będzie Pani planowała ciążę i macierzyństwo może być już znaczny postęp w leczeniu choroby, który umożliwi Pani cieszyć się macierzyństwem, ponieważ próbuje Pani zabezpieczyć siebie w jakiś sposób, jednak dobrze byłoby leczyć skutecznie zaburzenie, ponieważ Pani lękliwość i z tym związana nadopiekuńczość wobec dziecka będzie potęgować problem. Psychoterapeuta na podstawie pracy z Panią będzie mógł wystawić zaświadczenie, które będzie wskaźnikiem dla położnika.

Pozdrawiam serdecznie

Dobry Wieczór Pani,

Zachęcałabym Panią, by rozważyła Pani, by profilaktycznie przygotowała się Pani do ciąży i porodu, poprzez podjęcie terapii poznawczo-behawioralnej, w zadbaniu o siebie i Dziecko.

Z przesłaniem dla Pani tylko dobrego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com