W skrocie rozni sie przestrzenia do ktorej podaje sie srodek znieczulajacy. Z punktu widzenia pacjenta, znieczulenie podpajeczynowkowe dziala krocej (do 4 godzin) a zewnatrzoponowe dluzej (do 8-12 godzin). Ponadto przy znieczuleniu zewnatrzoponowym istnieje mozliwosc uzycia cienkiego cewnika, przez ktory mozna podawac poatarzane dawki i w ten sposob wydluzac czas trwania znieczulenia, np. w okresie po operacji. Oba sa bezpieczne.

0

Różni się miejscem i ilością podanego leku. Przestrzeń podpajęczynówkowa to przestrzeń, wktórej znajduje się płyn mózgowo-rdzeniowy i kąpią się w nim nerwy, dlatego można podać mniej leku. Przestrzeń zewnątrzoponowa znajduje się przed przestrzenią podpajęczynówkową, oddzielona jest oponą twardą i dlatego potrzeba większej ilości leku. Znieczulenie zewnątrzoponowe jest bardziej sterowne, podpajęczynówkowe potrafi być mniej sterowne. Znieczulenie podpajęczynówkowe jest pewniejsze, zewnątrzoponowe może nie wyjść. Podpajęczynówkowe ma powikłanie główne pod postacią zespołu popunkcyjnego.
Ogólnie wydaje się, że zewnątrzoponowe jest bezpieczniejsze, natomiast jak nie wyjdzie można donieczulić podpajęczynówkowo.
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty