Skrzywienie kręgosłupa a znieczulenie zewnątrzoponowe i podpajęczynówkowe

Witam, mam pytanie, czy skrzywienie kręgosłupa dyskwalifikuje do znieczulenia w kręgosłup zarówno zewnątrzoponowego jak i podpajęczynówkowego? Bądź czy niesie za sobą wysokie ryzyko uszkodzenia i np. paraliżu? Pozdrawiam

Szanowna Pani, obecnie opisywane przez Panią typy znieczulenia są uznawane za najbezpieczniejsze dla pacjenta, a co z tego wynika, ryzyko powikłań jest niewielkie.Nie każde skrzywienie kregosłupa jest przeciwskazaniem do przeprowadzenia takiego znieczulenia. Zaburzenia anatomii kręgosłupa mogą powodować trudności techniczne podczas znieczulenia. Generalnie decyduje o tym znieczulający anastezjolog na podstawie przeprowadzonego przed planowanym leczeniem operacyjnym wywiadu, badania oraz badań dodoatkowych ( kwalifikacja anestezjologiczna do zabiegu operacyjnego). Przypadki dyskwalifikacji od tego typu znieczulenia ze względu na skrzywienie dotyczą pacjentów o dużym stopniu zaawansowania zmian ( zarówno w rozumieniu kąta skrzywienia jak i towarzyszących zmian zwyrodnieniowych). Życzę udanej operacji oraz szybiego powrotu do pełni zdrowia.

Nie ma przeciwwskazań do tych znieczuleń. Jeśli skolioza jest duża to może to utrudnić identyfikację przestrzeni międzykręgowych. Nie związane jest to na pewno z paraliżem