Następstwa skręcenia stawu kolanowego

Witam, miałam nie miły wypadek ostatnio, podczas tańca wykrzywiło mi się kolano tak jakby wyskoczyło w bok a potem wskoczyło jakby z powrotem, Na SORze zrobiono mi zdjęcie i otrzymałam takie rozpoznanie: skręcenie stawu kolanowego prawego. Ch. von Willebranda. Podejrzenie złamania rogu rzepki. Moje pytanie brzmi, jakie są następstwa takiego urazu, jak to się leczy i jak długo, i czy słaba krzepliwość kwi ma tu coś do rzeczy. Proszę o odpowiedź pozdrawiam

Szanowna Pani

Mimo, że starała się Pani możliwie przejrzyście opisać mechanizm urazu, to jednak za mało by odpowiedzieć na Pani pytania. W przypadku skręcenia stawu kolanowego może ( i niestety najczęściej dochodzi ) do uszkodzeń licznych struktur stawu ( http://www.artrocenter.pl/staw-kolanowy ). Każde z nich leczy się inaczej i przedstawianie tu możliwości to jak wróżenie z fusów.
Po pierwsze należy kolano dokładnie, rzetelnie zbadać. Najlepiej gdyby to zrobił ortopeda zajmujący się wyłącznie albo głównie urazami kolan, ponieważ będzie miał największe doświadczenie w temacie. Lekarz może skierować Panią na badania obrazowe (usg, rezonans), ale mają one w rękach znającego się na rzeczy specjalisty jedynie wartość pomocniczą (a nie rozstrzygającą). Po diagnozie będzie można zastosować odpowiednie leczenie.
Jest bardzo mało prawdopodobne by doznała Pani złamania rzepki ( złamania rzepki powstają w innym mechanizmie, niż opisane przez Panią skręcenie. Prawdopodobnie budzący watpliwość lekarza SORu fragment rzepki to tzw. rzepka dwudzielna - odmiana budowy anatomicznej rzepki, często mylona ze zlamaniem rzepki. Choroba von Willebranda nie ma w tym przypadku nic do rzeczy.
Proponuję udać się do ortopedy, najlepiej zajmującego się głównie urazami kolan.

Z wyrazami szacunku
Jędrzej Kosmowski

https://ranking.abczdrowie.pl/d/jedrzej-kosmowski-ortopeda-poznan-30352