Nawrót choroby psychiatrycznej a leczenie farmakologiczne

Chciałbym zadać pytanie psychiatrze. Od 2,5 roku leczę się psychiatrycznie. W styczniu 2010 roku trafiłem do szpitala, rozpoznano u mnie zespół paranoidalny. Z tym, że nie miałem żadnych objawów wywurczych. Miałem sytuację stresową, wziąłem Hydroxyzynę i dwa Perseny, dostałem obrzęku twarzy, nieprzerwanie bolała mnie głowa, nie mogłem spać, były obawy o własne zdrowie. W szpitalu dostałem lek Zolafren 10mg. Wyszedłem ze szpitala po miesiącu. Po pół roku Zolafren został zmniejszony na 5mg i na dzień dostałem Abilify. Po roku czasu zmieniłem lekarza pani doktor chciała mi się bliżej przyjrzeć ponieważ byłem mało aktywny w ciągu dnia, więc trafiłem do szpitala, w którym pracowała pani doktor. Pani doktor zmieniła mi diagnozę na zaburzenia schizotypowe f21. Dostałem Solian 400 mg i Zolafren 5mg, wyszedłem po miesiącu. Po 8 miesiącach pani doktor odstawiał mi Sloian i brałem tylko Zolafren 5mg. Po odstawieniu Sloianu poczułem znaczną poprawę, byłem aktywniejszy, wszystkiego mi sie chciało. Z każdym miesiącem czułem się coraz lepiej. Miesiąc temu pani doktor zmniejszyła mi Zolafren z 5mg na 2,5 mg i dała doraźnie Sedam 0,3 gdybym miał jakiś stres. Krócej śpię, bo przesypiam 7 max 8 godzin. W dzień trochę jestem zdenerwowany, ale nie codziennie stresuję sie trochę, bo szukam pracy i coś nie wychodzi. Pani doktor jest teraz na urlopie telefon ma wyłączony. Moje pytanie jest takie czy mam brać sobie ten Sedam co dzień, jeśli tak to pół tabletki czy cała? Czy on uzależnia? Czy wrócić do 5 mg Zolafrenu? Przez miesiąc schudłem 5 kilo prawie. Jestem aktywniejszy. Nie czuję żadnych lęków, głowa mnie nie boli. Czy te 7-8 godzin jest dla mnie wystarczające? Czy powinienem wziąć jakiś inny lek na dzień? Czy coś dodatkowego na noc? Czy grozi mi nawrót choroby, jeżeli przez miesiąc nic złego się nie stało? Proszę o wyczerpującą odpowiedź i z góry dziękuję.:)

Witam! Na podstawie opisu można przypuszczać, że nie doszło do nawrotu choroby podstawowej. Opisywane zwiększone napięcie nerwowe jest spowodowane aktualną sytuacją zawodową. W związku z tym wydaje się, że nie ma wskazań do zwiększania dawki olanzapiny (Zolafren). Z uwagi na zwiększone napięcie nerwowe wskazane jest doraźne stosowanie leku o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym czyli bromazepamu (Sedam). Oznacza to, że musi Pan sam decydować, kiedy zastosowanie leku jest konieczne, a kiedy zbędne. Takie zachowanie jest konieczne z uwagi na istotny potencjał uzależniający tego leku. Jego ciągłe stosowanie powinno być jak najkrótsze, a najlepiej zastosować się do zalecenia lekarza prowadzącego i starać się stosować go tylko doraźnie. Proponuję stosować zaleconą dawkę (1 tabletka) bromazepamu na około 1 godzinę przed snem. Oprócz efektu uspokajającego powinna ulec poprawie również ilość snu. Jeśli będzie to nie wystarczające może Pan wspomóc się ziołowym preparatami uspokajającymi dostępnymi bez recepty. Jeśli chodzi o ryzyko nawrotu choroby to bez dokładnego badania psychiatrycznego trudno jest ocenić takie ryzyko, w tej chwili nie ma przesłanek sugerujących nawrót choroby. Po obniżeniu dawki nie nastąpiło zaostrzenie objawów więc w tej chwili nie ma powodów do obaw. Proponuję gdy tylko stanie się to możliwe skonsultować obecną sytuację z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Na razie wydaje się, ze nie ma dużego ryzyka nawrotu choroby podstawowej, jednak jeśli pojawią sie jakieś niepokojące objawy proszę jak najszybciej skontaktować sie z lekarzem.

Jeśli chodzi o przyjmowanie leku Sedam to jego dawkowanie opiera się symptomach zgłaszanych przez Pana, dlatego to Pan sam powinien na podstawie własnego samopoczucia ocenić jaką dawkę leku brać. Obecnie, przez krótki czas może Pan brać jedną tabletkę codziennie, przynajmniej do czasu powrotu lekarki. Potem proszę z nią koniecznie skonsultować dalsze leczenie i postępowanie. Leku Sedam nie należy brać jednak przewlekle. Lek ma działanie nasenne i pogłębia sen, dlatego należy brać go najlepiej na godzinę przed zaśnięciem.

Sedam czyli bromazepam to lek z grupy bezodiazepin. Lek stosowany być może w zaburzeniach lękowych i w zaburzeniach stresowych. Lek ten może być stosowany doraźnie. Nie powinno przyjmować go dłużej niż 4-8 tygodni. Maksymalny czas stosowania to około 12 tygodni. Lek ma potencjał uzależniający i może wystąpić tolerancja na ten lek, po dłuższym czasie stosowania. Lek powinien być odstawiany pod kontrolą lekarza.

W Pana przypadku lek przyjmowany był stosunkowo krótko i za przerwami, tak aby nie doszło do uzależnienia. Jeśli chodzi o zmianę leku to też była ona przeprowadzona pod kontrolą lekarza. Dlatego nie powinny pojawić się skutki odstawienia leku. Jeśli chodzi o skutki odstawienia leku, to należą do nich przede wszystkim silna potrzeba przyjmowania leku i rozwinięcie sie na niego tolerancji. Kiedy poziom leku we krwi spada to pojawiają się wtedy stany lękowe, pocenie się, drżenie mięśniowe oraz dolegliwości bólowe. Ważne jest, aby nie przekraczać dawki zaleconej przez lekarza.