Jeśli lek zapisał lekarz, warto mu zaufać. Kontroluje on zapisaną dawkę.
Jeśli jednak lęk i wątpliwości są znaczne, warto się z nim skonsultować i dopytać o możliwe skutki uboczne.
Witam,
wygląda na to, że sposób dawkowania został ustalony tak, żeby zapobiec ryzyku uzależnienia i zastąpiony lekiem zawierającym substancję nieuzależniającą (mowa o spamilanie). Prawdopodobieństwo uzależniania jest praktycznie zerowe, uzależnienie typowo występuje po kilku tygodniach codziennego przyjmowania leku a u Pana lek był przyjmowany przez 25 dni, to stosunkowo krótki czas i nie codziennie. Skutki odstawienia mogą być różne, generalnie zapewne czuł by się Pan niespokojnie (choć zapewne i wcześniej nie czuł się Pan spokojnie i komfortowo, skoro zaistniała potrzeba zastosowania takiego leczenia) ale co może ważniejsze generalnie gdyby czuł Pan jakąś zdecydowaną niekorzystną zmianę w swoich emocjach, swoim ciele i zachowaniu po odstawieniu i chęć sięgnięcia po lek (Sedam) byłyby to powody do obaw, choć jak wspomniałam ryzyko uzależnienia jest praktycznie zerowe. Wiec jeśli nie obserwuje Pan u siebie po tej kuracji Sedamem zmian, to proszę się nie martwić. Pozdrawiam.
Witam, dawkowanie leków rozpisane przez lekarza jest na pewno optymalne. Jeśli zrodziły się w Panu wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem byłoby skontaktowanie się z nim. Pozdrawiam
M.Prus
Sedam czyli bromazepam to lek z grupy bezodiazepin. Lek stosowany być może w zaburzeniach lękowych i w zaburzeniach stresowych. Lek ten może być stosowany doraźnie. Nie powinno przyjmować go dłużej niż 4-8 tygodni. Maksymalny czas stosowania to około 12 tygodni. Lek ma potencjał uzależniający i może wystąpić tolerancja na ten lek, po dłuższym czasie stosowania. Lek powinien być odstawiany pod kontrolą lekarza.
W Pana przypadku lek przyjmowany był stosunkowo krótko i za przerwami, tak aby nie doszło do uzależnienia. Jeśli chodzi o zmianę leku to też była ona przeprowadzona pod kontrolą lekarza. Dlatego nie powinny pojawić się skutki odstawienia leku. Jeśli chodzi o skutki odstawienia leku, to należą do nich przede wszystkim silna potrzeba przyjmowania leku i rozwinięcie sie na niego tolerancji. Kiedy poziom leku we krwi spada to pojawiają się wtedy stany lękowe, pocenie się, drżenie mięśniowe oraz dolegliwości bólowe. Ważne jest, aby nie przekraczać dawki zaleconej przez lekarza.
Z kolei Spamilan czyli buspiron wskazany jest w krótkotrwałym leczeniu zaburzeń lęków, przebiegających z depresją lub bez depresji. Leku tego również nie należy stosować przewlekle.
Najlepiej będzie jeśli z pytaniami dotyczącymi przyjmowanych leków zwróci się PAn do lekarza, który je przepisał. Może on zmodyfikować dawkowanie, schemat przyjmowania, a jeśli zauważy Pan objawy uzależnienia, to pomoże on odstawić lek i zmienić na inny. Na razie jednak nie ma powodów do obaw.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Uzależnienie od leku Trirrico w dawce 100 mg – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska
- Odstawienie leku Sedam – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
- Potliwość, drżenie rąk, problem z koncentracją i płaczliwość a możliwość uzależnienia od leku Sedam – odpowiada Mgr Małgorzata Oktawiec
- Czy przy tabletkach Sedam mogę wypić alkohol? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Czy lek o nazwie Sedam 3mg, może wpływać na skuteczność pigułek antykoncepcyjnych Orlifique? – odpowiada Lek. Bartłomiej Grochot
- Przez jaki czas występują objawy odstawienia Sedam? – odpowiada Lek. Michał Lenard
- Uzależnienie od leku Sedam w dawce 3mg – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Histigen i Sedam a alkohol – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Czy uda mi się rzucić Sedam? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Jak dawkować Sedam u 26-latka? – odpowiada Lek. Michał Lenard
artykuły
Lorazepam - działanie, wskazania, przeciwwskazania i skutki uboczne
Lorazepam to związek organiczny i lek należący do
Cyclo 3 fort - działanie, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Cyclo 3 fort stosowany jest w ginekologii, medycyn
Jak odpowiednio dobrać pigułki antykoncepcyjne?
Pigułki antykoncepcyjne, które są dobre dla twoich