Negatywne testy ciążowe i miesiączka a ryzyko ciąży

witam chciałabym się upewnić czy nie jestem w ciązy..1 stycznie współzyłam jakoś 8 dni po stosunku wykonałam test bo w tym czasie miała przyjsc miesiączka test wyszedł negatywnie a okres przyszedł w terminie , około 20 dni pózniej wykonłam kolejny test i tez negatywny i teraz moje pytanie to czy mogę ufać tym testą?boli mnie brzuch a okres mam dostać za kilka dni czy to objaw ciązy czy raczej wczesny objaw spodziewanej miesiączki?dodam ze często przed okresem mam takie objawy

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, ryzyko ciąży w opisywanym przypadku jest niskie, zwłaszcza, że wymienione objawy występują często przed miesiączką. Testy ciążowe z moczu nie są jednak czułe w 100% i na podstawie negatywnych wyników nie można w 100% wykluczyć ciąży. W razie spóźnienia spodziewanej miesiączki sugeruję oznaczyć poziom hormonu beta-hCG we krwi.