Nerka z luźnym UKM w badaniu USG brzucha
Witam. Miałam dzisiaj robieone USG brzucha po wycinaniu kamieni z pęcherzyka żółciowego. Podczas badania wyszło, że "nerka lewa z luźnym UKM". Proszę mi napisać o co w tym chodzi. I dlaczego pojawiło sie podczas badania pytania o ewentualną ciąże. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu
Witam! Przyczyną poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego nerki jest utrudniony odpływ moczu z miedniczki nerkowej. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest kamica. Poszerzenie może towarzyszy również ciąży i jest wtedy fizjologiczne i całkowicie normalne. Aby dokładnie sprawdzić czy w układzie moczowym nie toczy się żadna patologia wskazana jest wizyta u urologa/lekarza rodzinnego, którzy zadecydują o konieczności prowadzenia dalszej diagnostyki.