Nerwica natręctw a potliwość

Mam nerwicę natręctw, a więc typowe objawy: sprawdzanie po kilka razy, czy różne czynności zostały przeze mnie dobrze wykonane (gaszenie światła, gazu, zamykanie drzwi, okna, lodówki, wtyczki w gniazdkach, różne takie), poprawianie różnych rzeczy (układanie po kilka razy przedmiotów, ubrań na sobie itp.), codzienne rytuały. To pierwsza rzecz, drugą jest to, że cierpię na nadmierną potliwość. Po prostu mocno pocą mi się dłonie i stopy, przestają podczas snu i ewentualnie wieczorem. Stąd też chcę zadać pytanie: czy te dwa schorzenia są ze sobą powiązane w jakiś sposób, czy jedno napędza drugie, np. na skutek sytuacji nerwicowych występuje ta potliwość...? Jak to leczyć i czy w ogóle można? Dodam, że jestem 34-letnim mężczyzną i te rzeczy mam z różnym nasileniem od kilkunastu lat. Ponadto moje życie zawodowe, osobiste jest dalekie od ideału i cierpię dodatkowo na hemofilię (dzieciństwo hemofilika w latach 70, 80 i 90 ubiegłego wieku bardzo trudne). Proszę lekarza o wypowiedź, poradę. Czekam niecierpliwie na odpowiedź i z góry dziękuję.

Witam!

Opisane objawy mogą sugerować tzw. zespół obsesyjno-kompulsyjny czyli potocznie rzecz biorąc nerwica natręctw. W jego przebiegu mogą występować zaburzenia związane z nadmiernym pobudzeniem układu współczulnego chociaż nadmierna potliwość może także sugerować zespół lęku uogólnionego. Oczywiście obydwie jednostki mogą być z powodzeniem leczone co powinno przynieść znaczną poprawę jakości życia. Proponuję skonsultować problem z psychiatrą, gdyż konieczne jest badanie psychiatryczne aby dokładnie stwierdzić rodzaj zaburzeń a następnie zlecić odpowiednie leczenie. Odpowiednie leczenie może ograniczyć lub nawet zlikwidować wszystkie dolegliwości. Pozdrawiam serdecznie!