Nerwica natręctw u 30-latki

Witam od 10 lat choruje na nerwicę natręctw, która objawia się przede wszystkim myciem rąk około 10 minut po wyjściu z toalety oraz kąpaniem które trwa ok. 1,5 godziny. Niby sa już postępy, bo coraz mniej boję się bakterii, nie myjąc już tak często rąk, ale wciąż boję się korzystać z WC na mieście, a bez czterech mydeł którymi urządzam ceremonie mycia, to ani rusz. Poza tym wstydziłbym się myć ręce tyloma mydłami w miejscu publicznym. Na szczęście mam pracę w w zakładzie pracy chronionej i mogę

W przypadku zaburzeń kompulsywnych najlepsza metodą pracy jest psychoterapia. Zachęcam do jej podjęcia lub kontynuacji (jeśli w niej Pan jest).

W Pana wypadku zaburzenie obsesyjno – kompulsyjne (nerwica natręctw) trwa już od długiego czasu i powoduje u Pana spory dyskomfort. Rozumiem, że przez ten czas próbował się Pan uporać z problemami sam, zrobił Pan postępy. Niestety często objawy tego zaburzenia mają tendencję do utrwalania się, zmieniania i coraz bardziej są oporne na zmianę. Namawiałabym w związku z tym do podjęcia leczenia, zasięgnięcia porady u lekarza psychiatry i rozpoczęcia psychoterapii.
Podstawową psychoterapii w nurcie poznawczo – behawioralnym w Pana przypadku byłoby zrozumienie błędnego koła myśli, emocji i zachowań, które są charakterystyczne dla tej choroby. Następnie praca terapeutyczna skupiłaby się na uczeniu się radzeniem sobie z lękiem związanym z ekspozycją na bodźce wywołujące kompulsyjne zachowania oraz stopniowym ich powstrzymywaniu.
Podczas sesji psychoterapeutycznych można byłoby skupić się także na szukaniu przyczyn choroby, które mogą być związane z doświadczeniami z przeszłości.