Neuralgia popółpaśćcowa

Dzień dobry! Chciałam zapytać, cierpię na neuralgię popółpaśćcową, byłam w poradni leczenia bólu, dostałam leki po których bardzo źle się czuję i mam pytanie: Czy nie leczona neuralgia popółpaśćcowa powoduje jakieś powikłania czy tylko ból utrzymuje się? Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Z wydłużaniem się czasu trwania neuralgii zmiany i uszkodzenia w nerwach rozwijają się, aż wreszcie stają się nieodwracalne. Ból może się nasilać i być coraz bardziej oporny na leczenie.
W tego rodzaju bólu neuropatycznym do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne oraz leki przeciwpadaczkowe. Podkreślić należy, że leki te są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w odpowiedniej, często wysokiej dawce oraz przez odpowiednio długi czas.
W przypadku neuralgii rzadko skuteczna jest monoterapia, często konieczne jest stosowanie odpowiednio dobranych leków z różnych grup, o różnych mechanizmach działania. Przepisując leki o różnych mechanizmach działania stosuje się zazwyczaj metodę „prób i błędów” polegającą na podawaniu kolejno leków o uznanej skuteczności działania aż do ustąpienia bólu. W przypadku złej tolerancji leków dobiera się inne.
W Poradniach Leczenia Bólu stosuje się blokady nerwów obwodowych korzeni lub zwojów międzykręgowych. Blokada polega na podaniu w sąsiedztwo chorej struktury nerwowej sterydu w połączeniu ze środkiem miejscowo znieczulającym. Celem wykonania blokady jest ustąpienie lub znaczne zmniejszenie bólu. Skuteczność blokady jest tym większa im wcześniej zostanie wykonana.
Z nowych metod godna polecenia jest termolezja. Termolezja jest metodą podobną do blokady, z tym że polega na działaniu na struktury nerwowe temperaturą, wytwarzaną na końcu elektrody.