Zapytaj lekarza

7 3 7 , 0 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Skąd takie wyniki badania na boreliozę?

Mam 33 lata. Właśnie odebrałam wynik testu ELISA na boreliozę. Moje wyniki to: IgM 20 BBU/ml (niskododatni), IgG ujemny. Chciałabym zaznaczyć, że nie przypominam sobie, abym miała kontakt z kleszczem, nie miałam również rumienia. Czuję się dobrze. Skonsultowałam te wyniki z lekarzem medycyny pracy, który mnie skierował na te badania ze względu na badania wstępne. Lekarz stwierdził, że nie ma się czym przejmować, właściwie prawie wymusiłam na nim zapisanie antybiotyku. Dał mi również skierowanie do poradni chorób zakaźnych, ale proszę sobie wyobrazić, że zapisy do takiej poradni będą sie odbywać w przyszły poniedziałek i będą to zapisy na przyszły rok!!! Paranoja!!! Bardzo proszę o odpowiedź, czy moje wyniki wskazują na boreliozę? Z tego, co wiem, przeciwciała IgM wskazują na zakażenie w tym momencie, ale również wiem, że do zainfekowania doszłoby 3-4 tygodnie temu, a więc tym bardziej nie mogłam mieć do czynienia z kleszczami czy nimfami. Nie mam pojęcia skąd takie wyniki. Czy jestem chora?

MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Ważne są objawy kliniczne, wywiad epidemiologiczny, nie leczy się odczynów serologicznych. Wyniki mogą wychodzić fałszywie dodatnio, badanie ma małą swoistość. Nie ma więc powodu do niepokoju. Jeśli jednak nadal odczuwa Pani obawy, można powtórzyć badanie za 3-4 tygodnie lub ewentualnie potwierdzić je badaniem Western blot.

Specjalista chorób wewnętrznych, współautorka publikacji z zakresu mikrobiologii i endokrynologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy