Nie wzięłam pigułek po 7-dniowej przerwie. Czy byłam chroniona w trakcie krwawienia z odstawienia?

Witam, od listopada zażywałam R***, który mój organizm w miarę dobrze tolerował. Zmniejszył objawy napięcia przedmiesiączkowego, ale wraz z nim spadło drastycznie libido. Ostatni listek skończyłam brać we wtorek, w sobotę zaczęło się krwawienie z odstawienia i wtedy też kochaliśmy się bez innego zabezpieczenia. Z wielu innych powodów nie zdążyłam zdobyć recepty na kolejne opakowanie i od środy (po przepisowej przerwie) nie biorę R***. Interesuje mnie, jakie jest prawdopodobieństwo zapłodnienia, mimo trwającej jeszcze do środy ochrony. Jak długo przeżywają plemniki? Kiedy ewentualnie zrobić jak najwcześniej test?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Plemniki są w stanie przeżyć średnio 7 dni. To oczywiście nie oznacza, że nie ma takich, które przeżywają dłużej.
2. Każdy stosunek w trakcie przerwy należy traktować jako niezabezpieczony, więc ryzyko zajścia w ciążę jest istotnie zwiększone.
3. Test powinien dać wiarygodnu wynik już po dziesięciu dniach od ewentualnego zapłodnienia.