Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 6 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego a anemia złośliwa

Witam, mam niedobór witaminy B12 (mimo suplementacji 1000 mg) i kwasu foliowego, morfologia jednak wyszła w porządku. Czy może to mieć podłoże autoimmunologiczne (anemia złośliwa)? Jak można sprawdzić jaka jest przyczyna niedoboru? Oznacza się jakieś przeciwciała, lub robi się inne specjalistyczne badania? z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Witam, wobec prawidłowych wartości morfologii przede wszystkim należy wziąć pod uwagę niedobór wynikający z diety, wpływ stosowanych leków, alkoholu, choroby przewodu pokarmowego. Choroby autoimmunologiczne w pierwszej kolejności spowodowały by spadek wartości morfologii, a niedobór witamin w dalszej kolejności. Izolowany niedobór witaminy B12 może powodować niedobór czynnika Castle'a - w celu diagnostyki konieczny jest kontakt z gastroenterologiem.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy