Niedoczynność tarczycy a obecność guzka

Witam mam 27 lat i od 3 lat choruje na niedoczynność tarczycy. Mam guzka na prawym płacie. 3 lata temu robiłam usg guzka oraz biopsje. Wyszło że jest ok a guzek miał 4mmx2mmx2mm. Teraz jestem po porodzie kilka miesięcy i zrobiłam usg (wizytę mam za 2 miesiące) i wyszło ze guzek ma 4mmx3mmx5mm. Chciałam się dowiedzieć czy jest to normalne ze on mógł urosnąć odrobinę i czy znów powinnam wykonać jego biopsję?Krwinki białe po porodzie 7,4 teraz (6mies później) 11,4 tsh 3,6

Dzień dobry,

Jeśli guzek w usg budzi podejrzenia (np. opisywane mikrozwapnienia w jego obrębie itd.) - to należy wykonać biopsję, jeśli nie, to biopsja nie jest konieczna. Zmiany guzkowe z czasem mogą zwiększać swoje rozmiary,a nie muszą budzić podejrzeń onkologicznych. W Pani przypadku guzek zwiększył swoje rozmiary o 1 i 2 mm w dwóch wymiarach (granica błędu związana z ustawieniem znacznika, przy pomiarze w usg). TSH, jak na Pani wiek, nieco za wysokie, ale jeśli się Pani dobrze czuje, nie ma konieczności leczenia L-tyroksyną. .Na spokojnie może poczekać Pani do zaplanowanej wizyty u endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz