Niedomykalność zastawki dwudzielnej serca

Witam, mam 23 lata i jestem kobietą. Rok temu, na podstawie badania echa serca, zdiagnozowano u mnie niedomykalność zastawki dwudzielnej pierwszego stopnia. Do kardiologa skierował mnie lekarz rodzinny, gdyż usłyszał szmery. Jeśli chodzi o samopoczucie, to miewam czasami kołatania serca i lekkie kłucia w klatce piersiowej. Proszę mi wyjaśnić, czy to poważna wada i jak często powinnam kontrolować swój stan serca? Dodam, że leczę się na tarczycę, bo mam guzka i niedoczynność, i biorę lek.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Łagodna niedomykalność zastawki dwudzielnej sama w sobie nie jest wadą poważną. Jest to jednak zjawisko postępujące i najpradopodobniej z czasem (raczej dłuższym niż krótszym), będzie Pani wymagała zabiegu operacyjnego. Póki co, powinna Pani wyjaśnić sprawę kołatań serca (lekarz powinien zlecić badanie EKG metodą Holtera - całodobowe, gdyż wada może powodować wystąpienie napadowego migotania przedsionków, a to wymaga leczenia). Ważna jest również kontrola ciśnienia tętniczego (nadciśnienie powiększa wadę i przyspiesza wystąpienie ciężkich powikłań).

Niestety, nie jestem w stanie odpowiedzieć Pani na pytanie, jak często musi się Pani kontrolować. Zrobi to lekarz kardiolog w zależności od aktualnych wyników Pani badań, zwłaszcza wielkości fali zwrotnej w badaniu Echo serca oraz czynności lewej komory.