Nieleczony rak piersi - jakie objawy?

Witam. Bardzo zależy mi na fachowej opinii. Rok temu znalazłam u siebie guzek w piersi. Potem jednak zauważyłam, że mogę go znaleźć tylko na krótko przed miesiączką lub w trakcie miesiączki. Doszłam do wniosku, że nie jest to nowotwór, więc zbagatelizowała sprawę. Ostatnio jednak czuję się trochę gorzej, jestem zmęczona i dość często mnie mdli. Zaczęłam się zastanawiać, co mi może być i przestraszyłam się, że to może sprawka tego guzka. Chciałam zapytać, jakie są objawy nieleczonego raka. Jakbym się czuła, gdybym rzeczywiście była chora. Czy choroba nie ujawniłaby się wcześniej niż dopiero po roku i czy guz nie powinien się powiększać? Dodam, że mam 19 lat. Z góry dziękuję za pomoc.

Witam serdecznie!

Gorąco namawiam Panią do wizyty u lekarza, najlepiej ginekologa, który dzięki badaniu rozwieje Pani wątpliwości. Większość guzków w piersiach, szczególnie u młodych osób to zmiany łagodne, które zazwyczaj wymagają jedynie obserwacji.

Jeżeli chodzi o pytanie dotyczące nieleczonego raka piersi - co jeszcze raz podkreślam - z pewnością Pani nie dotyczy - odpowiem, że nie ma reguły. Wszystko zależy od lokalizacji guza, jego typu histopatologicznego, stopnia złośliwości. Na początku jedyną uchwytną oznaką raka może być guz, następnie w miarę postępu choroby i jej bardzo dużego zaawansowania mogą pojawić się objawy ze strony narządu, do którego rak dał przerzut (najczęściej wątroba, płuca, kości).

Pozdrawiam serdecznie.