Niepokojące krwawienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Czy powinnam je zmienić?

Witam. Mam pytanie, a mianowicie od stycznia zaczęłam brać tabletki Y*** i brałam je do marca, później postanowiłam zrobić sobie 2 miesięczna przerwę. Od czerwca znów zaczęłam je zażywać tylko problem w tym, że teraz od 10. tabletki cały czas plamię, aktualnie jestem na 21. tabletce i wciąż mam plamienia (brązowe). Kiedy brałam te tabletki w styczniu nic takiego się nie działo, nie miałam żadnych plamień i czułam się naprawdę dobrze. Boję się, czy moj organizm nie domaga się większej ilości hormonów? Czy powinnam poczekać do końca 3. opakowania i później działać? Aha i bardzo proszę o odpowiedź, czy podczas tych plamień (do 3 miesiecy) jestem całkowicie zabezpieczona czy jest to zmniejszone? Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Plamienia i krwawienia z dróg rodnych są jednym z najczęstszch działań niepożądanych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Ich geneza nie jest do tej pory wystarczająco poznana. Tak czy inaczej, w przypadku ich wystąpienia należy zgłosić się do swojego ginekologa w celu zbadania i interwencji, polegającej bądź na zmianie środka antykoncepcyjnego (najczęściej) lub całkowitym odstawieniu antykoncepcji. Plamienia te nie powinny mieć wpływu na skuteczność terapii, ale warto w tym czasie się dodatkowo zabezpieczać. Proponuję zgłosić ten problem swojemu ginekologowi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.