Nieregularne miesiączki - co mi dolega?

Witam!
Zastanawiam się, czy na pewno jest ze mną wszystko w porządku. Dni mojego cyklu nigdy nie były regularne, ale trwały mniej więcej tyle, co powinny, od maja ubiegłego roku - 33, 40, 41, 36, 26, 31 dni. Na te cykle powyżej 36 dni myślałam „wow”, ale nie czułam się zaniepokojona. Lecz ostatnio, od 3 miesięcy (od grudnia) moje cykle nagle bardzo się skróciły. Cykl po ostatnim 31-dniowym trwał 18, kolejny 21 i 19 dni. I dzisiaj znów dostałam krwawienia - po następnych 18 dniach.
Muszę zaznaczyć, że wcześniej, podczas dłuższych okresów - miesiączki przechodziłam bardzo boleśnie, ból był nie do wytrzymania, co miesiąc płakałam. Kiedy cykl się skrócił, bóle przeszły, czasem lekko zaboli, ale nie trwa to całego dnia jak wcześniej.
Kolejną rzeczą jest „brudna” krew występująca przed każdym okresem, już po skróceniu się cyklu. Powinnam chyba dodać, choć to pewnie zbieg okoliczności - tuż przed zmianą cyklu zmieniłam partnera. Kochaliśmy się, ale zaraz następnego dnia dostałam okres, ten właśnie okres rozpoczął pierwszy „krótki” cykl. Do ginekologa wybieram się za miesiąc. Co to może oznaczać? Czy rzeczywiście powinnam się tak martwić?
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam,
A.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
krótkie cykle oraz ciemnobrunatna wydzielina z pochwy mogą być związane m.in. ze stanem zapalnym dróg rodnych oraz zaburzeniami hormonalnymi. W przypadku stanu zapalnego konieczne będzie włączenie antybiotyku. Natomiast zaburzenia hormonalne wymagają leczenia tabletkami zawierającymi żeńskie hormony. Właściwe rozpoznanie oraz leczenie wymagają wizyty u ginekologa.
Pozdrawiam