Nieregularne ruchy w 19 tygodniu. Czy powinnam się martwić?

Witam,
to moja pierwsza ciąża, jestem obecnie w 19 tygodniu. Pierwsze wyraźne ruchy poczułam ok. 18 tygodnia. Dwa dni temu mała kopała przez cały dzień, jak nigdy, a później ograniczyła ruchy do 1-3 wyczuwalnych kopniaków dziennie. Wczoraj wyczuwałam ją słabo, dopiero późnym wieczorem, ulżyło mi, gdy dostałam kilka kopniaków. Chciałabym się dowiedzieć, czy to możliwe, że ruchy są na tym etapie nieregularne, a nie jest to coś nieprawidłowego?
Słyszałam, że na początku przerwy między ruchami mogą być naprawdę długie. Byłam na USG ok. tygodnia temu, wszystko jest w porządku, mała rozwija się dobrze, wyniki są dobre, lekarz powiedział, że częstotliwość i natężenie ruchów może zależeć od pozycji ułożenia dziecka.
Czy ma rację? Proszę o odpowiedź, bo nie daje mi to spokoju.
Pozdrawiam

Dzień dobry!

Jak najbardziej lekarz ma rację. Oprócz ułożenie płodu na częstość jego ruchliwości ma wpływ jego tryb życia, dziecko czasami śpi, czuwa, a czasami się rusza. Dlatego proszę spokojnie podchodzić do tego zagadnienia. Wystarczy raz dziennie  po posiłku policzyć ruchy dziecka przez godzinę. Powinno być ich minimum 10.

Z poważaniem