Niezagojona rana po wszczepieniu zastawki komorowo-otrzewnowej

W styczniu 2009 r., miałam wymienianą zastawkę firmy Sophyza (z powodu awarii) na nową firmy CODMAN HAKIM. Po tym zabiegu wdało się zakażenie, gdyż na połączeniu zastawki z przewodem pozostał niezagojony cieknący otwór około 5 mm, i z tej przyczyny w maju ub.r. byłam ponownie operowana. Najpierw usunięto mi zastawkę z prawej strony głowy wraz z przewodami odprowadzającymi płyn m.r. i założono przewody odprowadzające, i zastawkę na lewej również firmy CODMAN HAKIM. W tym samym miejscu, czyli na połączeniu zastawki z przewodem, pozostaje ów 5 mm otwór z wyciekającym płynem o żółtym zabarwieniu. Nie jest to wyciek ropny Wyniki badania krwi, CRP, morfologia w normie. Zastawka działa bez problemowo, ale rana się nie zabliźnia i nie goi. Wiele razy było to zszywane, to zszyte się goiło, ale tuż obok otwierała się nowa rana ok. 5 mm. Leczona byłam również antybiotykami. Miałam też czyszczenie tej rany i nadal jest bez zmian, nie goi się! Nie jest też rana zakażona bakteriami typu MRSA. Po ostatnim antybiogramie odstawiono mi antybiotyki. Jedyną kierowaną do mnie propozycją jest kolejna 5 operacja od stycznia ub. roku. Co mam robić? Czy można bez operacji spowodować zagojenie się rany? Maria

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Kwalifikację do operacji zasadniczo przeprowadzają neurochirurdzy. W sytuacji, gdy została Pani zaproponowana kolejna operacja, być może lekarze widzieli inne, niż niegojąca się rana, przesłanki, aby ją wykonać. Brak markerów stanu zapalnego sugeruje niestosowanie leczenia ogólnoustrojowego i zastosowanie wyłącznie miejscowego.Trudnogojącymi ranami zajmują się lekarze chirurgii ogólnej bądź dermatolodzy. Zalecałabymw Pani przypadku, tego rodzaju konsultację specjalistyczną oraz rozmowę z Pani neurochirurgiem, który powinien wyjaśnić, jakie są wskazania do ponownej operacji.