Niska waga ciała u 21-latka

Od dwóch lat nie mogę przytyć. Jestem mężczyzną. Mam 21 lat, 183cm i 58 kg. Cały czas staram się jeść dużo weglowodanow, ale to nie pomaga. Codziennie jem co najmniej 4 posiłki po ponad 500kcal, czasem dużo więcej. Prowadzę raczej siedzący tryb życia. Robiłem badania na tarczyce i anemie i nic nie wykazały. Od zawsze jestem chudy i chce z tym wreszcie skończyć.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Polecam wizytę u dietetyka sportowego który ułoży dietę na wzrost masy ciała, bez ćwiczeń się nie obędzie. Dieta będzie zawierać odpowiednią liczbę WW, Białek, tłuszczy dla Twojego organizmu. Pozdrawiam

Proszę skontaktować się z dietetykiem, powodów może być wiele, czasem wystarczą niewielkie zmiany w diecie by waga trochę wzrosła ale na odległość trudno coś doradzić.

Witam serdecznie,

Jeżeli z badań wychodzi wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinien Pan skupić się nad tym co zjada a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę pozbawione ważnych składników odżywczych. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy również spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Posiłki należy spożywać powoli i starannie przeżuwać każdy kęs. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk dietetyk

Witam, jedzenie dużej ilości węglowodanów to nie jest najlepsza strategia, zresztą, ma Pan "namacalny" dowód w postaci nie zmieniającej się masy ciała. Należy się odżywiać, samo jedzenie to za mało. Bym mogła Panu pomóc niezbędny jest prowadzony przez kilka dni dzienniczek żywieniowy (do pobrania z mojej strony internetowej).

W celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl
Serdecznie pozdrawiam