Niskie ciśnienie, zmęczenie, ospałość i zimne dłonie i stopy u 18-latki

Niskie ciśnienie Mam 18 lat, wciąż czuję się zmęczona, ospała, często mam zimne dłonie, stopy. Dzisiaj mierzyłam ciśnienie - 100/44. Lekarz rodzinny to bagatelizuje. Stwierdził, że może pomóc sól, jednak mam skłonność do zatrzymywania wody w organizmie i jak używam soli to "puchnę". Czy faktycznie nie mam się czym przejmować? Jak sobie pomóc?

Witam!
Opisywane przez Panią dolegliwości są często zmorą okresu dojrzewania. Wiąże się to m.in. z tym, że układ krwionośny musi dostosować się do "większego ciała", co często przejawia się marznięciem dłoni i stóp oraz niskim ciśnieniem tętniczym. Należy dodać, że ciśnienie tego rzędu u młodej osoby nie jest niebezpieczne dla zdrowia, i jeżeli nie powoduje uciążliwych objawów to nie stosuje się leczenia. Z wiekiem układ krwionośny przystosowuje się i często dochodzi do normalizacji ciśnienia.
W uzasadnionych przypadkach, gdy występuje niedociśnienie ortostatyczne (czyli podczas stania) lekarz może zalecić stosowanie preparatów zawierających midodrynę. Powinno być to jednak poprzedzone wykonaniem próby ortostatycznej.
W Pani przypadku wskazane jest oznaczenie poziomu TSH w celu sprawdzenia funkcji tarczycy, ponieważ opisywane prze Panią objawy mogą wiązać sie z niedoczynnościa tego gruczołu. Drugą z najbardziej prawdopodobnych przyczyn takich objawów jest niedokrwistość - proponuję więc wykonać także morfologię krwi.
Z zaleceń codziennych - proszę dbać o odpowiednie nawodnienie - pić minimun 2 litry płynów dziennie, w tym obowiązkowo szklankę wody rano po przebudzeniu. Zanim Pani wstanie z łóźka warto chwilę posiedzieć i wstać powoli. (zapobiega to nagłym spadkom ciśnienia, objawiającymi się zawrotami głowy i "mroczkami przed oczami").
Wskazana jest również regularna aktywność fizyczna i przebywanie na słońcu. Poza sezonem letnim (czyli właściwie już teraz) wskazane jest codzienne przyjmowanie witaminu D3 w dawce 2000j. - jej niedobór, bardzo powszechny w Polsce może przyczyniać się do objawów przewlekłego zmęczenia i bólów kostno-mięśniowych.
Jeśli pomimo stosowania się do zaleceń objawy nie ustąpią, proszę udać się do lekarza.