Nowe możliwości leczenia choroby rozpoznanej jako vasculitis nodosa

Dzień dobry. W wieku 8 lat zachorowałem na chorobę rozpoznaną później jako vasculitis nodosa. Leczony byłem przez długi czas encortonem . W 1991 ówczesny kierownik kliniki dermatologiczne we Wrocławiu przyznał że choroba ta jest tak rzadka, że nie mają pomysłu ani wiedzy jak kontynuować dalsze leczenie. Choroba ta w moim przypadku ma postać skórną. Reemisja dwa razy w roku, na wiosnę i jesień po kilkanaście tygodni. W tym roku zaostrzona reemisja. Czy są nowe możliwości leczenia?

Aleksander Ropielewski

W zależńości od nasilenia choroby opróćz glikokortykosteroidów stosuje się równeiż inne leki immunomodulujące jak: cyklofosfamid, azatioprynę lub metotreksat. W postaci skónej przeważnie jednak ogranicza się jedynie do glikokortykosteroidów.